7 zasad savoir vivre w biznesie
Biznesowy savoir-vivre to nie tylko nasze zachowanie, ale również wygląd. Wystawiamy sobie nim świadectwo jeszcze zanim się odezwiemy. Poznaj 7 zasad, dzięki którym otworzysz sobie drogą do awansu, lepszej pracy czy efektywniejszych kontaktów biznesowych.
- Zawsze bądź punktualny
Spóźnianie się nie jest niczym innym jak oznaką braku szacunku względem osoby, z którą jesteśmy umówieni. Lepiej zrobisz, jeśli wyjdziesz z domu nieco wcześniej – wtedy niestraszne Ci będą korki czy nagła awaria samochodu. Jeśli jednak mimo tak zastosowanych środków ostrożności Twoje przybycie opóźni się, zawsze powiadom o tym osobę, z którą masz spotkanie. I zawsze zrób to telefonicznie, nigdy SMS-owo.
- Stosuj dress code w praktyce
To, jak wyglądasz, wiele o Tobie mówi, ale również wpływa na wizerunek Twojej firmy lub firmy, w której pracujesz. Pamiętaj, że dobre wrażenie można zrobić tylko raz, a Twój ubiór wyraża szacunek wobec osoby, z którą przyszło Ci się spotkać. Dla mężczyzn dobrym wyborem będzie koszula z kołnierzykiem (nigdy z krótkim rękawem!), marynarka i eleganckie spodnie, lub w wersji bardziej casualowej – ciemne jeansy, oraz skórzane buty. W przypadku kobiet idealnie sprawdzi się stonowany top lub koszula (pamiętaj o tym, że bielizna absolutnie nie może odznaczać się pod ubraniem!), ołówkowa spódnica lub garniturowe spodnie, a do tego niewysokie buty. Jeżeli zabierasz ze sobą torebkę, pamiętaj by ta nie odznaczała się mocno widocznym logiem projektanta.
- Mów… również ciałem!
Język naszego ciała dużo mówi o naszych emocjach i intencjach względem drugiej osoby. Warto nauczyć się go odpowiednio odczytywać, bowiem słowa to… naprawdę nie wszystko. I tak:
- zmienny ton głosu oraz kontakt wzrokowy są oznaką zainteresowania tym, o czym mówi rozmówca;
- skrzyżowane nogi lub założone ręce są oznaką dyskomfortu (podobnie jak uniesione brwi), czasami sprzeciwu i małej otwartości względem drugiej osoby;
- trzęsąca się, drgająca noga jest oznaką niepewności;
- ekspansywna postawa wyraża zdolności przywódcze rozmówcy;
- zbyt długie patrzenie w oczy może być oznaką kłamstwa.
- Naucz się rozmawiać
Mów spokojnie, nie wchodź rozmówcy w słowo, mów krótko i na temat, a przed rozpoczęciem rozmowy zawsze przemyśl jej temat. W przypadku rozmów telefonicznych zwróć uwagę na ton swojego głosu – rozmówca po drugiej stronie słuchawki Cię nie widzi, dlatego może niewłaściwie ocenić Cię po tonie głosu. Odbierając telefon, zwłaszcza służbowy, zawsze się przedstaw, w dobrym tonie będzie jeżeli podasz również nazwę firmy, w której pracujesz oraz swoje stanowisko.
- Pamiętaj, by wyciszyć telefon
Spotykając się z daną osobą, zawsze poświęć jej maksimum swojego czasu i uwagi. Wycisz telefon i nie zerkaj na niego nerwowo co chwilę! Jeżeli czekasz na naprawdę pilny kontakt, wtedy uprzedź o tym swojego rozmówcę przed spotkaniem.
W biurze, przełącz telefon na tryb wibrujący lub ustaw klasyczny, niezbyt głośny dzwonek.
- Sprawy prywatne zostaw za drzwiami biura
Jeżeli chcesz uchodzić za profesjonalistę, zostaw sprawy prywatne za drzwiami. Osoby, które nie dzielą się prywatnymi informacjami, uchodzą za osoby sumienne, odpowiedzialne i warte zaufania. Powściągliwość w kontaktach ze współpracownikami pozwoli Ci o wiele szybciej awansować, a szef to właśnie Tobie zleci poufne i ważne projekty.
- Przestrzegaj zasad hierarchii
Pamiętaj, że savoir-vivre w biznesie nie uznaje ani wieku, ani płci. Pierwszy kłania się ten, kto zajmuje niższe rangą stanowisko, jednakże dłoń wyciąga jako pierwsza ta osoba, która jest w hierarchii wyżej. Jednakże na spotkaniu z Klientem to Klient staje się Twoim „szefem” i to on pierwszy powinien podać Ci dłoń. W sytuacjach, kiedy spotykają się osoby równorzędne, wtedy kobieta podaje rękę mężczyźnie, a osoba starsza – młodszej.