Możliwość pracy z domu, atrakcyjne benefity i nowe technologie – to tylko niektóre z najnowszych trendów rynku pracy 2023 roku.
Elastyczny model pracy – zdalna, hybrydowa
Podczas pandemii wiele firm musiało wdrożyć tak zwany „home office”, czyli pracę z domu. Dla niejednego pracownika kuchenny stół stał się wówczas biurkiem. Przy akompaniamencie gotującej się w czajniku wody, uczestniczył w rozmowach na Zoomie czy sporządzał raporty. I choć w 2020 roku było to niemałe zaskoczenie zarówno dla pracowników, jak i wielu firm, dzisiaj świat przyzwyczaił się (a nawet polubił!) takie rozwiązania. Jak czytamy w raporcie Glassdoor i Indeed osoby, które obecnie szukają pracy chętniej aplikują na stanowisko uwzględniające model hybrydowy.
Praca w trybie home office zwróciła również uwagę polskiego ustawodawcy – od kwietnia br. obowiązują nowe przepisy regulujące pracę zdalną.
Trendy na rynku pracy. Home office to model przyszłości?
Jak czytamy w raporcie, jednym z atutów modelu hybrydowego – lub całkowicie zdalnego – jest rozszerzenie puli potencjalnych kandydatów. Ponieważ pracować zdalnie można teoretycznie z każdego miejsca, firmy otwierają się na pracowników z innych miast czy z zagranicy. To rozwiązanie szczególnie cenione chociażby w branży IT.
ZOBACZ TAKŻE: Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?
Wg. raportu PARP, tylko 6% polskich firm przeszło na wyłącznie zdalny tryb pracy, ale aż 43% pracodawców wdrożyło model hybrydowy, najczęściej zakładając w tygodniu dwa lub trzy dni pracy w biurze. Prawie co piąty pracodawca umożliwia pracownikom wybór miejsca wykonywania pracy, a jedna trzecia firm wciąż funkcjonuje w trybie stacjonarnym,
Talent jest w cenie
W czasach wysokiej inflacji, pandemii i wojny na Ukrainie, doświadczeni pracownicy od lat wierni swojej firmie w poszukiwaniu podwyżki gotowi są porzucić dotychczasowe stanowisko. Ze swoją wiedzą i umiejętnościami bardzo szybko stają się kandydatami, o których zabiega wiele firm. „Ograniczona dostępność pracowników ze względu na zmiany demograficzne, może stać się problemem wieloletnim” – czytamy w raporcie. W konsekwencji, pozyskanie odpowiedniego pracownika może być coraz trudniejsze.
W skali globalnej, aż 75% firm miało w 2022 problemy ze znalezieniem specjalistów o pożądanych kwalifikacjach, co stanowi najwyższy od 16 lat odsetek.
Na polskim rynku pracy jedna trzecia przedsiębiorców szuka zastępstwa dla odchodzących pracowników. Największą aktywność rekrutacyjną wykazują branże IT, marketingu, zarządzania zasobami ludzkimi, inżynieryjna, finansowo-księgowa, e-commerce i digital oraz hotelarska. W stosunku do poprzedniego roku, największy spadek liczby ofert pracy odnotowano w przypadku branży prawnej, natomiast największy wzrost nastąpił w sektorze finansowym oraz ochrony zdrowia.
Świadczenia dodatkowe, czyli jak się wyróżnić?
Jednym z rozwiązań, które pomogą utrzymać w swojej firmie dobrego pracownika, będzie uatrakcyjnienie benefitów. Przykładowo, jeśli danego miejsca pracy nie stać na podwyżki, może zaoferować swoim podwładnym dodatkowe płatne dni urlopowe.
Jak podaje Glassdoor i Indeed, w wielu branżach w USA, w których praca zdalna jest niemożliwa, pojawiły liczne udogodnienia dla dojeżdżających do siedziby firmy, np.: zwrot pieniędzy za komunikację miejską, dopłata do paliwa czy bezpłatny parking.
W Polsce benefity pozapłacowe otrzymuje 65% pracowników, natomiast w co trzeciej firmie pracownicy mogą wybrać najbardziej atrakcyjne dla nich świadczenia. Najczęściej oferowanymi przez przedsiębiorców benefitami są: elastyczność miejsca i czasu pracy, dodatkowe dni urlopowe, rozszerzony pakiet opieki medycznej oraz samochód służbowy, rzadziej oferowane świadczenia to dodatkowe dni wolne od pracy, a także dopłata do rachunków dla pracowników pracujących zdalnie.
ZOBACZ TAKŻE: Praca zdalna a produktywność
Coraz częstszym świadczeniem dodatkowym w Stanach Zjednoczonych jest zapewnienie pracownikowi opieki psychologicznej. Pandemia nie tylko uderzyła w przedsiębiorców, ale także w zdrowie psychiczne wielu osób. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że komfort psychiczny jego podwładnych nie tylko wpłynie pozytywnie na samopoczucie pracowników w firmie, ale także przełoży się na ich produktywność.
Również w Polsce można zaobserwować trend powstawania stanowisk zajmujących się wellbeingiem – dobrostanem pracowników, których coraz częściej trapi niepewność wywołana sytuacją gospodarczą i geopolityczną lub osamotnienie związane z pracą zdalną.
Trendy na rynku pracy, czyli nowe technologie
„Inwestowanie w nowe technologie zwiększa produktywność pracowników” – czytamy dalej. Choć wizje zastąpienia dziennikarzy przez chat GPT czy robota-kelnera podającego obiad do stołu wzbudzają kontrowersje, dane pokazują, że postęp technologiczny może zwiększyć produktywność, nie powodując jednocześnie wzrostu bezrobocia. Na przykład w USA, dzięki rezerwacjom internetowym, pracownicy ds. biletów i rezerwacji stanowią znacznie mniejszą część zatrudnienia w liniach lotniczych niż pięć dekad temu. Jednocześnie dział pracowników obsługi klienta w tej branży wzrósł ponad dziesięciokrotnie. Maszyny – i technologia cyfrowa w jej coraz szerszym zakresie zastosowań – mogą faktycznie pomóc.
Dobra atmosfera i wzajemny szacunek
Wielu młodych ludzi, którzy wkraczają obecnie na rynek pracy i zaczynają dopiero swoją karierę zawodową stawia na przyjazną atmosferę. Badania dowiodły, że aż 86 proc. pracowników swój nastrój w domu uzależnia od tego, jak minie dzień w pracy.
Najnowsze trendy rynku pracy 2023 pokazują pewne przewartościowanie. Już nie tylko karty na siłownię czy podstawowa opieka zdrowotna, ale również poczucie przynależności do zespołu i wizyty terapeutyczne mają znaczenie.